Otázky a odpovede
Čo mám robiť s maliarskym odpadom – farba, prázdne plechovky, handry a ostatné?
- Všetok tekutý odpad (farby, laky, rozpúšťadlá, lakový benzín používaný na čistenie náradia) musíte odniesť do zberných dvorov nebezpečného odpadu alebo na miesta na to určené. Žiadne tekuté produkty nesmú skončiť v kanalizácii alebo v zemi.
- Prázdne a suché plechovky od farieb môžu byť odstránené na skládke spolu s ostatným domácim odpadom.
- Plastové nádoby používané na lak alebo latexové farby môžete po dôkladnom očistení používať na domáce účely. Neskladujte v nich však žiadne potraviny alebo nápoje.
- Pozor! Porézne materiály, ako sú kuchynské utierky, bavlnený odpad alebo handry namočené v laku, v ľanovom oleji, v oleji na drevo alebo v iných prírodných olejoch sú vysoko horľavé. Takéto materiály musia byť nasiaknuté vodou pri skladovaní pred odstránením.
Aký lak použiť na detské drevené hračky?
- Na drevené hračky je nevyhnutné použiť laky, ktoré majú označenie, že sú vhodné na použitie na hračky podľa normy STN-EN71/3. Z nášho sortimentu sú na detské drevené hračky vhodné tieto laky: Lignolak, Hobbylak a Dekorlak. Lignolak a Hobbylak sa vyrábajú v bezfarebnom prevedení a Dekorlak sa vyrába vo viacerých farebných odtieňoch.
Staviam krov na rodinnom dome, mám použiť nejaký prípravok na ochranu krovu?
- Ochrana proti drevokazným hubám, riasam a hmyzu na krove je veľmi dôležitá. Doporučujeme použiť Krovsan alebo Fungonit. Obidva sú fungicídne a insekticídne prípravky určené na ochranu dreva s likvidačným a preventívnym účinkom. Krovsan je vhodný na nové, ale aj na už napadnuté drevo. Fungonit je vhodný predovšetkým na nové a na ešte neimpregnované drevo. Ďalší rozdiel je v možnostiach riedenia. Viac informácií si prečítajte pri jednotlivých produktoch v sekcii ochrana dreva. Pri obidvoch výrobkoch stačí iba 1 x náter.
Ako minimalizovať riziko vzniku požiaru drevených stavieb?
- Aby ste zabránili vzniku ohňa, prípadne rozšíreniu plameňa je dôležité použiť protipožiarny náter HR PROF. Obmedzuje možnosť vzplanutia a jeho následnému šíreniu. Tento náter je vhodný všade tam, kde sa pracuje s drevom (drevené konštrukcie, stajne, zruby, lode,…). Je potrebné naniesť ho zo všetkých strán. HR PROF zachováva pôvodné vlastnosti materiálu a predlžuje ich životnosť.
Čím naimpregnovať kamenný obklad okolo krbu, aby sa na povrchu neusadzovali nečistoty?
- Na ochranu a dekoráciu kameňa, kamenných obkladov okolo krbov môžeme použiť olej na kameň. Olej na kameň je prírodný napúšťací olej vhodný na impregnáciu všetkých druhov prírodného a umelého kameňa. Impregnovaný povrch si zachováva pórovitosť, zvýrazňuje prírodnú štruktúru kameňa a zároveň odpudzuje vodu. Slúži k ľahšej údržbe kamenných plôch. Olej na kameň sa aplikuje štetcom, hubkou alebo textíliou.
Ako účinné zlikvidovať pleseň na stenách?
- Ak máte problém s plesnivými stenami, tak neváhajte použiť protiplesňový prípravok Plesnistop. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Nastriekajte alebo natrite prípravok Plesnistop na pleseň. Nechajte prípravok pôsobiť 24 hodín. Po tejto dobe pleseň zo steny mechanicky odstráňte. Pleseň sa pred natretím nikdy neodstraňuje, aby sa do okolia nerozptýlili nebezpečné výtrusy, ktoré môžu byť zdrojom novej nákazy. Takto ošetrený podklad sa môže natrieť bežnými maliarskymi prípravkami. Ak maliarske prípravky neobsahujú účinnú zložku zabraňujúcu ďalšiemu rastu plesní, doporučujeme vyschnutý náter 1 x pretrieť Plesnistopom alebo sa môže prípravok Plesnistop primiešať do maliarskej zmesi v pomere 0,5 l Plesnistopu na 10 l maliarskej zmesi.
- Plesnistop je vysokoúčinný prípravok na okamžitú likvidáciu a zároveň preventívnu ochranu proti hubám, riasam, plesňam a lišajníkom na stenách, omietkach, náteroch, na kamenných a betónových plochách.
Doma mám starú drevenú stoličku po svojej babke, je na nej starý náter a ešte k tomu je napadnutá červotočom, dá sa zachrániť?
- V prvom kroku odporúčame najskôr odstrániť starý náter. Ten odstránime Odtraňovačom starých náterov Extra. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Na povrch sa nanesie vrstva 1 – 2 mm prípravku, nechá sa pôsobiť 15 minúť a po tejto dobe starý náter odstránime škrabkou. Odstraňovač starých náterov EXTRA je vhodný na odtránenie olejových, syntetických, nitrocelulózových, alkydových, latexových, dvojzložkových, polyuretánových a vodouriediteľných farieb. Potom drevený povrch zľahka prešmirgľujeme a aplikujeme prípravok Krovsan. Krovsan Profi je biocídny a insekticídny výrobok vhodný na napadnuté drevo. Aplikuje sa štetcom, valčekom alebo striekaním. Pri veľmi napadnutom povrchu doporučujeme aplikovať prípravok Krovsan vstrekmi do dierok spôsobených červotočom. Po aplikácií povrch môžeme nafarbiť alebo nalakovať. My vám doporučujeme použiť Dekorlak. Vyrába sa bezfarebnom prevedení, ale aj v rôznych farebných prevedeniach.
Chystám sa maľovať, no naposledy boli steny maľované asi pred 15 rokmi? Mám použiť nejaký náter alebo impregnáciu pred samotným náterom?
- Pred maľovaním je vhodné použiť penetračný prostriedok. Penetrácia je určená na hĺbkové spevnenie podkladu, zjednocuje savosť , pojí nekompaktné časti podkladu a zvyšuje priľnavosť k vrchnému náteru.
- Penetráciu je dobré použiť aj vtedy, keď ideme premaľovať stenu na iný odtieň alebo je predošlý náter vápenný. Penetrácia sa aplikuje na povrchy ako sú betón, vápenné, vápennocementové, cementové a disperzné omietky, sadrokartón. Povrch má byť penetračným prostriedkom nasýtený, ale na povrchu nesmie zostať vrstva nevstrebaného prostriedku.
Na chalupe si robím sám drevenú podlahu, aký lak je vhodný použiť?
- Na drevené podlahy odporúčame použiť jednozložkový polyuretánový lak Profilak. Tento lak sa vyznačuje vysokou tvrdosťou, pružnosťou a odolnosťou voči oderu, chemikáliám, bežným čistiacim prostriedkom a tekutinám. Profilak je vhodný na všetky drevené povrchy ako parkety, schodice, dvere, okenice, obklady a ostatné drevené povrchy.
Kúpil som drevený detský domček na záhradu, drevo nie je ničím natreté, ako správne postupovať pri natretí?
- Najskôr odporúčame domček naimpregnovať biocídnym výrobkom Fungonit. Tým zabránime možnému napadnutiu dreva drevokazným hmyzom, hubám a plesňam. Necháme vyschnúť niekoľko hodín. Potom môžeme aplikovať náter. Doporučujeme použiť Dekorlak. Je určený na nátery drevených povrchov v interiéri a exteriéri. Dekorlak ponúka pestrú farebnú škálu odtieňov. Povrch doporučujeme natieť minimálne 2 krát.
Ako po letnej sezóne zakonzervovať záhradný nábytok alebo ako pred sezónou oživiť náter na drevenom záhradnom nábytku?
- Drevený záhradný nábytok, ktorý už máme naimpregnovaný, ale povrch nepôsobí príliš vábne môžeme oživiť prírodných teakovým olejom. Olej Natur na drevo je špeciálny prírodný napúšťací olej vyrobený z modifikovaných rastlinných olejov. Olej Natur sa používa na ošetrovanie dreva v interiéri a exteriéri. Je vhodný na ošetrovanie záhradného nábytku z tvrdého a exotického dreva, bytového nábytku a ostatných výrobkov z mäkkého aj tvrdého dreva. Zvýrazňuje prírodnú štruktúru dreva, vytvára vodoodpudivý povrch a zabraňuje vysušovaniu dreva a jeho následnej deformácií. Olej sa nanáša štetcom, valčekom alebo handričkou. Po 10- 20 minútach sa nevsiaknutý olej zotrie handričkou. Olej Natur na drevo sa vyrába vo viacerých farebných odtieňoch: bezfarebný, orech, pínia, teak a mahagón.
Idem natierať drevený obklad na stenách v interiéri chaty, viete mi niečo kvalitné poradiť?
- Na drevený obklad do interiéru vám odporúčame použiť Hobbylak. Je to vodouriediteľný lak špeciálne do interiéru. Vyrába sa v matnom alebo pololesklom prevedení. Prvý náter sa aplikuje zriedený s vodou v pomere 2:1. Po zaschnutí sa drevo prebrúsi a odstráni brúsny prach. Druhý, prípadne tretí náter sa aplikujú neriedené minimálne v 4 hodinových intervaloch. Na zabezpečenie komplexnej ochrany dreva sa doporučuje ošetriť drevo pred prvým náterom ochranným prostriedkom Krovsan.