Drevokazný hmyz | Color Company

Drevokazný hmyz

Drevo, ako živý materiál, podlieha negatívnym vplyvom prostredia. Takmer všetky vieme eliminovať a predchádzať jeho zničeniu a tým predĺžiť jeho životnosť.

Ochrana pred drevokazným hmyzom (insekticídy)

Jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktoré na drevo číhajú je drevokazný hmyz. Drevo je priamo jeho potravou, Jeho napadnutie je obzvlášť nebezpečné, pretože znižuje pevnosť drevených výrobkov a tým zvyšuje nebezpečenstvo úrazu pri ich používaní. Napadnutý drevený výrobok privádza do nebezpečenstva všetky nechránené drevené časti v jeho okolí.

Najčastejšími škodcami v našich končinách sú tesárik krovový, červotoč, hrbohlav, kôrovník, piloritka, mravec, drevokaz, alebo jadrohlod.

Častým omylom je názor, že drevo znehodnocujú dospelé jedince. Ak ste ich však spozorovali, vedzte, že sa pozeráte už len na víťazné defilé svojho nepriateľa. Dielo skazy bolo vykonané ich larvami, ktoré drevom prevŕtavajú chodbičky a zároveň svojim trusom vysušujú zostávajúce zdravé bunky. Červotoč môže žiť v dreve až tri roky bez toho, aby sa prejavil. Potom sa však zobudí a začne hrýzť a klásť.

Typickými príznakmi napadnutia dreva drevokazným hmyzom je vŕzganie a drvina, ktorá sa z neho vysypáva. Niekedy môžete v noci, za úplného ticha počuť i vŕtanie týchto tunelárov. Dá sa v tomto štádiu ešte niečo robiť? Áno, ale je to ťažké.

V dreve, ktoré je dosiahnuteľné - podlaha, drevené steny chaty, či drevenice je možné zahriať na teplotu nad 55 stupňov celzia - pri nej hmyz hynie. Pretože drevo je zlý vodič tepla, zahrievanie trvá i niekoľko hodín. A nezaručí nám, že sa hmyz nevráti. I pri aplikácii chemických prostriedkov to nie je jednoduché. I ožarovanie gama žiarením, či zaplyňovanie kyanovodíkom, chlórom, alebo sírovodíkom môže spôsobovať komplikácie pri opätovnom používaní drevených výrobkov.

Preto najlepšia je prevencia. Náter urobený na novom dreve vám všetky tieto trápenia ušetrí.


BudujemeVlastné značky

Color Company, s.r.o.

Štúrova 1504 (areál ZVS)
018 41 Dubnica nad Váhom

IČO: 36 307 262
DIČ DPH: SK2020115020

Číslo účtu: 845 37 293/7500
IBAN: SK 70 7500 0000 0000 8453 7293
SWIFT: CEKOSKBX

Zapísaná v obchodnom registri Trenčín, vložka číslo: 11404/R.

Kontakt

Vedenie spoločnosti
hestera@colorcompany.sk
kirinovic@colorcompany.sk

Zásobovanie
urbanova@colorcompany.sk

Obchodný zástupca pre východné Slovensko
kania@colorcompany.sk

Obchodný zástupca pre západné Slovensko
zavodny@colorcompany.sk

Ekonomické a fakturačné oddelenie
color@colorcompany.sk