Drevokazné huby | Color Company

Drevokazné huby

Drevokazné huby sú tichý a zákerný nepriateľ dreva. Najväčším strašiakom je drevomorka domáca, ktorá sa správne volá Drevokaz slzivý.

Nákaza sa najskôr prejavuje rastom tenkých bielych vlákien, ktoré neskôr prerastú do sýto oranžovej až hnedočervenej farby so zvyčajne bielymi okrajmi.

Napadnuté drevo postupne tmavne až do tmavohnedej farby. Preto sa takto spôsobená hniloba dreva volá hnedá hniloba. Drevo sa postupne rozkladá v pozdĺžnom i priečnom smere. Vytvárajú sa kocky, ktoré sa rozpadajú a nakoniec spôsobí úplné zničenie napadnutého dreva.

Drevomorka vie narásť veľmi rýchlo - až 10 mm za deň. Dokáže prerastať nielen drevom ale i murivom. Živnou pôdou drevomorky je vlhké drevo a teplé prostredie - nad 5 °C.

Základom prevencie je udržanie dreva v suchu a pravidelné vetranie stavby. Najúčinnejšie je však použiť fungicídny prípravok, ktorým je aj Krovsan.

Bielu hnilobu spôsobujú lignovorné huby. Napadnuté drevo pri nich zosvetlie, zmäkne a napokon sa rozdrobí. Pleseň a hniloba je však škodlivá i človeku - spôsobuje dýchacie problémy, alergie, žalúdočné problémy či migrény.

Huby a plesne môžu byť skryté v dreve i niekoľko rokov a až potom sa prejaviť a začať rásť. Teda i tu je jedinou zárukou prevencia. Fungicídny náter vás ochráni i pred takýmito starosťami.


BudujemeVlastné značky

Color Company, s.r.o.

Štúrova 1504 (areál ZVS)
018 41 Dubnica nad Váhom

IČO: 36 307 262
DIČ DPH: SK2020115020

Číslo účtu: 845 37 293/7500
IBAN: SK 70 7500 0000 0000 8453 7293
SWIFT: CEKOSKBX

Zapísaná v obchodnom registri Trenčín, vložka číslo: 11404/R.

Kontakt

Vedenie spoločnosti
hestera@colorcompany.sk
kirinovic@colorcompany.sk

Zásobovanie
urbanova@colorcompany.sk

Obchodný zástupca pre východné Slovensko
kania@colorcompany.sk

Obchodný zástupca pre západné Slovensko
zavodny@colorcompany.sk

Ekonomické a fakturačné oddelenie
color@colorcompany.sk